Od stolu

nejnovější informace a zajímavosti z první ruky

Novinky Ostatní Zajímavosti

První plodiny, které byly domestikobány lidmi

Neolitické základní plodiny, které jsou také známé jako primární domestikaci, se skládají z osmi druhů rostlin, které byly poprvé domestikovány v raném holocénu, zejména mezi předhrnčířským neolitem A a předhrnčířským neolitem B. Domestikace byla provedena zemědělskými komunitami umístěnými v úrodná oblast ve tvaru půlměsíce jihozápadní Asie známá jako úrodný půlměsíc. Region je také zodpovědný za zřízení systematického zemědělství v Indii, severní Africe, Persii, na Středním východě a v Evropě. Len, tři druhy obilovin a čtyři druhy luštěnin bylo osm prvních plodin, které lidstvo domestikovalo.

8. Len

Len (Linum usitatissimum), také známý jako len nebo len obecný, je rostlinný druh rodu Linum a čeledi Linaceae. Slovo len může odkazovat buď na nespředená vlákna rostliny lnu, nebo na rostlinu samotnou. Len je vláknina i potravinářská plodina, která se pěstuje v různých oblastech světa, kde je podnebí chladnější. Západní země vyrábějí textil ze lnu známého jako len, který se tradičně používá k výrobě spodního prádla, stolního prádla a prostěradel. Len se také používá k výrobě oleje zvaného lněný olej. Len je znám pouze jako kultivovaný rostlinný druh, který se zdá být domestikovaný z Linum Bienne, divokého druhu známého jako světlý len. Kultivovaná rostlina se skládá z tenkých stonků a může dorůst do výšky 3 stop a 11 palců. K domestikaci lnu došlo v oblasti úrodného půlměsíce, zatímco důkazy o tom, že divoký len byl používán lidmi jako textilie, sahají jeho kořeny do dnešní země Gruzie asi před 30 000 lety. Důkazy o domestikaci lnu olejného se datují asi 9 000 let do Sýrie. Tato plodina se před 5000 lety rozšířila do dalších zemí, jako je Švýcarsko a Německo. Ve stejném období došlo k pěstování rostliny v Číně a Indii.

7. Vika Hořká

Vika hořká (Vicia ervilia), také nazývaná ervil, je neolitická luštěnina, která se vyskytuje v oblasti Středomoří. Plodina je také známá jako rovi v řečtině, gavdaneh v perštině, yero ve španělštině, burçak turecky a kersannah v arabštině. Nutriční hodnota obilí pro přežvýkavý skot zaručuje jeho další pěstování ve Španělsku, Turecku a Maroku. Vzhledem k tomu, že vikev hořká se snadno sbírá a pěstuje, lze ji snadno pěstovat na mělkých alkalických půdách. Když se zrno rozpůlí, vypadá to jako červená čočka. Aby zrno bylo konzumováno lidmi, semena se odstraňují louhováním pomocí vroucí vody, aby se odstranila hořkost. Hořká vikev je skvělé obilí, které se používá jako krmný koncentrát pro skot i ovce. Od počátku zemědělství byla plodina silně považována za vynikající složku pro přidání nutriční hodnoty do objemových krmiv. Rostlina byla poprvé pěstována asi před 9 500 lety na blízkém východě.

6. Cizrna

Cizrna (Cicer arietinum) je luštěnina patřící do čeledi Fabaceae a podčeledi Faboideae. Cizrna má řadu různých druhů známých jako egyptský hrášek, garbanzo, gram, garbanzo fazole a bengálský gram. Semena cizrny mívají vysoký obsah bílkovin. Cizrna patří mezi první luštěniny, které se pěstovaly, protože na Blízkém východě byly identifikovány pozůstatky staré 7 500 let. Cizrna dorůstá do výšky asi 8-20 palců. Plodina, která je typem luštěnin, obsahuje na obou stranách stonku malé péřovité listy. Rostlina má jeden semenný lusk, který obsahuje asi jedno nebo dvě semena.

5. Hrášek

Hrách (Pisum sativum) je malé kulovité semínko, které se nachází uvnitř plodu lusku. Botanicky jsou lusky hrachu plody, protože se vyvíjejí z vaječníku hrachu a obsahují semena. Uvnitř každého lusku jsou semena. Termín hrách používají další rostlinné druhy z čeledi Fabaceae, jako je vigna (Vigna unguiculata), hrachor holubí (Cajanus cajan) včetně semen některých druhů Lathyrus. Hrách jsou jednoleté rostliny s životním cyklem pouze jeden rok a pěstují se v mnoha oblastech po celém světě, protože se jedná o plodiny chladného období. V závislosti na regionu lze hrách sázet od zimy do začátku léta. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z neolitu v dnešních zemích Řecka, Sýrie, Turecka a Jordánska. Tato plodina se pěstovala v Egyptě přibližně v letech 4800 – 4400 př. n. l. poblíž delty Nilu. Byly nalezeny v Afghánistánu v roce 2000 před naším letopočtem a v Indii kolem roku 2250-1750 před naším letopočtem

4. Čočka

Čočka (Lens culinaris) jsou jedlá semena zrna označovaná jako luštěniny patřící do čeledi Fabaceae. Čočka je keřovitá jednoletá luštěnina, o které je známo, že má semena čočkovitého tvaru. Rostlina je přibližně 16 palců vysoká a má semena, která rostou v luscích, obvykle pouze dvě semena uvnitř lusku. Čočka je známá v jihoasijské kuchyni, která se obvykle konzumuje s rýží nebo rotis. Čočka je základní potravinou v oblastech Nepálu, Pákistánu, Indie a Bangladéše. Čočka se také pěstuje jako potravinářská plodina, přičemž většina produkce pochází z Indie, Kanady a Austrálie. Čočka byla konzumována lidmi již od keramického neolitu a patří mezi nejkvalitnější domestikované plodiny na blízkém východě. Důkazy naznačují, že čočka byla konzumována asi před 9 500 až 13 000 lety.

3. Ječmen

Ječmen (Hordeum vulgare L.) patří do čeledi trav a je to primární obilné zrno, které se pěstuje po celém světě v oblastech s mírným klimatem. Ječmen byl mezi prvními zrny pěstovanými v Eurasii asi před 10 000 lety. Tradičně se plodina používala jako fermentovatelná složka pro několik destilovaných nápojů a piva, stejně jako složky některých zdravých potravin a krmiva pro zvířata. Ječmen se také používá při výrobě ječného chleba a při výrobě dušených pokrmů a polévek. Zrna se používají k výrobě sladu. Ječmen se umístil na čtvrtém místě mezi obilovinami v množství vyprodukovaném s přibližně 144 miliony tun v roce 2014. Ječmen se umístil za kukuřicí, rýží a pšenicí.

2. Pšenice Jednozrnka

Pšenice jednozrnka (v němčině „jednozrnka“) se používá buď k označení divokého druhu plodiny, nebo k její domestikované formě. Nicméně, divoké a domestikované druhy pšenice Einkorn jsou považovány za samostatné druhy. Plodina patří mezi prvních osm plodin, které mají být domestikovány a pěstovány. Domestikace plodiny se datuje mezi 10 600 a 9 900 lety z Cafer Höyük, Çayönü a dvou raných archeologických nalezišť v Turecku.

1. Pšenice Dvouzrnná

Pšenice dvouzrnová je v Itálii známá také jako loupaná pšenice nebo farro. Stejně jako pšenice Einkorn, i pšenice Emmer existuje u divokých i domestikovaných druhů. Primární rozdíl mezi divokými a domestikovanými druhy je v tom, že semena domestikovaného dvouzrnky nepraskají, když jsou zralé jako u divokých druhů dvouzrnky, ale zůstávají nedotčená, což usnadňuje sklizeň. Pšenice dvouzrnka byla také mezi prvními plodinami, které byly domestikovány v regionu západní Asie. Plodina byla široce pěstována, ale v současnosti je její pěstování v horských oblastech Asie a Evropy omezeno. Pšenici dvouzrnku sbírali lovci a sběrači po tisíce let, než byla domestikována asi před 10 000 až 9 400 lety.