Od stolu

nejnovější informace a zajímavosti z první ruky

Novinky Ostatní Zajímavosti

Co představují olympijské kruhy?

Olympijské hry jsou rozděleny na letní a zimní akce a konají se každé čtyři roky. Roční období se střídají tak, že se akce koná jednou za dva roky. Sportovci z více než 200 zemí se scházejí, aby soutěžili v nejvýznamnější světové sportovní soutěži. Od svého vzniku vznikly další olympijské hry, včetně olympiády mládeže a paralympiády. Určité symboly se používají k vyjádření významu a identity olympijských her. Tyto symboly jsou: prsteny, plamen a motto. Tento článek se zabývá tím, co znamenají olympijské kruhy.

Olympijské Kruhy

Jedním z nejuznávanějších symbolů olympijských her je pět kruhů. Jako symbol olympiády bylo vybráno pět kruhů, protože její sportovní závodníci pocházejí z 5 kontinentů. Tyto prsteny jsou zobrazeny překrývajícím se způsobem, aby reprezentovaly mezinárodní spolupráci za hrami a také setkání sportovců z celého světa. Původně se kroužky překrývaly v řadě. Dnes se všech pět kroužků překrývá se třemi umístěnými v horní řadě a dvěma ve spodní řadě.

Barvy Prstenů

Barvy prstenů jsou zelená, černá, žlutá, červená a modrá na bílém pozadí vlajky. V době, kdy byly vybrány, byly tyto barvy nalezeny na každé z vlajek zúčastněných zemí. To bylo provedeno s cílem zahrnout všechny národy a vytvořit mezinárodní symbol, který nenechá žádného člena nezastoupeného.

Historie Prstenů

Přestože moderní podoba olympijských her začala v roce 1896, teprve v roce 1912 přijeli účastníci z pěti obydlených kontinentů. V roce 1913 se Pierre de Coubertin stal prvním člověkem, který použil prsteny, když je nakreslil na začátek dopisu. Prsteny byly poprvé veřejně představeny jako symbol pro olympiádu v roce 1914 na olympijském kongresu v Paříži. Byli vystaveni na bílé vlajce. Kvůli první světové válce byly olympijské hry zrušeny až do roku 1920, kdy byla oficiálně vyvěšena první olympijská vlajka. Tato vlajka dále posílila cíl olympiády – světovou jednotu.

Tradičně byla vlajka s olympijskými kruhy vztyčena na stadionu pouze jako součást zahajovacího a závěrečného ceremoniálu. Hry v roce 1960 se konaly v Itálii a staly se poprvé, kdy byla olympijská vlajka nesena na stadion jako součást ceremonií. Od roku 1971 tento akt provádí zúčastněný sportovec. Starosta hostitelského města dnes na konci olympijských her předává vlajku starostovi příštího hostitelského města.

Prsteny nejsou zastoupeny pouze na vlajce. Byly také nalezeny na medailích předávaných vítězným sportovcům. Poprvé byly použity v roce 1924, i když následující letní olympijské hry používaly jiný design. Prsteny nebyly použity na letních medailích znovu až do roku 1956 pro jezdecké hry ve Stockholmu, Švédsko . Letní olympijské hry začaly znovu používat prsteny během her v Montrealu v roce 1976 a od té doby se objevily na medailích. Medaile na zimních olympijských hrách však předváděly prsteny od roku 1928.

Kromě toho lze olympijské kruhy nalézt na suvenýrech, sběratelských známkách a oficiálních plakátech.

Regulované Používání Olympijských Kruhů

Dnes tento symbol patří Mezinárodnímu olympijskému výboru a nelze jej použít bez jejich výslovného svolení. Jeho vzhled byl oficiálně regulován, včetně umístění prstenu a barevného tónu. Hostitelské země obvykle navrhují olympijský znak, který bude reprezentovat hry v jejich zemích. Tento znak musí být předložen a schválen Mezinárodním olympijským výborem. Ve znaku Austrálie jsou například zobrazeny prsteny a státní znak, štít s klokanem a emu na obou stranách.