OPEC je zkratka, která znamená Organizace zemí vyvážejících ropu. Je to organizace, která sdružuje vlády 14 rozvojových zemí a zemí produkujících ropu, které se spojily, aby získaly větší kontrolu nad globálním trhem s ropou. Jejich cílem je sjednotit a koordinovat ropnou politiku svých členů. Organizace má sekretariát, který je výkonným orgánem OPEC, a sídlí ve Vídni, slouží také jako ústředí. Sekretariát odpovídá za realizaci usnesení a rozhodnutí představenstva. Má na starosti provádění výzkumu a jeho zjištění tvoří základ rozhodování.
V roce 2015 kontrolovalo 14 zemí OPEC 43 % vyprodukované ropy a 73 % ropných rezerv na světě. V roce 2014 vedly USA celosvětově v produkci ropy, i když nejsou členem OPEC. Druhým největším producentem byla Saúdská Arábie , která je členem OPEC. Mezi další velké výrobce patří Rusko , Čína , Kanada a Spojené arabské emiráty. Z výše uvedených zemí bohatých na ropu jsou členem OPEC pouze SAE. Ropa je cenným zdrojem pro průmysl a je zásadní pro udržení moderního industrializovaného světa; z těchto důvodů svět pozorně sleduje události, které se odehrávají na trhu s ropou. Ropa představuje velké procento celosvětové spotřeby energie a spotřebovávají ji převážně rozvinuté země.
Vznik OPEC
OPEC byl založen v roce 1960 v Bagdádu prvními pěti členy: Saudskou Arábií, Venezuelou , Irákem , Kuvajtem a Íránem. Od roku 1965 sídlí OPEC ve Vídni v Rakousku . Vznik OPEC znamenal, že doba, kdy národy budou mít výhradní suverenitu nad svými přírodními zdroji, se chýlí ke konci; stále více národů se spojovalo v ekonomických blocích a obchodních paktech. Rozhodnutí OPEC měla významný dopad na globální trh s ropou a v mezinárodních záležitostech vedly například konflikty v členských státech k přerušení dodávek ropy. V 70. letech byla na těžbu ropy zavedena omezení; to vedlo k prudkému nárůstu cen ropy, což zvýšilo příjmy a bohatství OPEC podobně dramatickým způsobem, události, které měly významné důsledky pro globální ekonomiku. V 80. letech 20. století začala organizace stanovovat výrobní cíle pro své členské státy. Když jsou cíle nízké, cena ropy roste.
Mise OPEC
Posláním OPEC je sjednotit a koordinovat politiky svých členských států, které se týkají ropy, zajistit stabilizaci ropných trhů se záměrem zajistit efektivní, ekonomické a pravidelné dodávky ropy pro spotřebitele, stabilní příjem pro producenty a spravedlivou návratnost. kapitál pro investory v oboru.
Členské Státy OPEC
OPEC má 14 členských států. Jsou to Indonésie , jejíž produkce ropy v roce 2015 byla 786 000 barelů/den; Nigérie na 2 317 000 barelů/den; Írán na 3 300 000 barelů/den; Alžírsko na 1 370 000 barelů/den‘ Irák na 4 054 000 barelů/den; Venezuela na 2 500 000 barelů/den; Saúdská Arábie na 10 046 000 barelů/den; Angola na 1 842 000 barelů/den; Ekvádor na 543 000 barelů/den; Libye na 404 000 barelů/den; Spojené arabské emiráty na 2 820 000 barelů/den; Kuvajt na 2 562 000 barelů/den; Katar na 1 562 000 barelů/den; a Gabon na 213 000 barelů/den.
Správa A Řízení OPEC
Nejvyšším orgánem organizace je Konference OPEC, která se skládá z delegací v čele s ropnými ministry členských států. Generální tajemník OPEC je výkonným ředitelem. Konference se schází v sídle OPEC ve Vídni nejméně dvakrát ročně; v případě potřeby se konají i mimořádná zasedání. OPEC funguje na principu jednomyslnosti, přičemž každý členský stát má jeden hlas a platí stejný členský příspěvek do ročního rozpočtu.
Budoucí Prospekty
V roce 2015 Súdán formálně požádal o vstup do OPEC a jeho schválení stále čeká. Schválení nové členské země je proces; vyžaduje, aby souhlasily tři čtvrtiny stávajících členů, včetně všech pěti zakládajících států. V poslední době těžba ropy ve Spojených státech roste, což ji katapultuje na vedoucí pozici, mírně před Saúdskou Arábií s 11 973 000 barelů/den v roce 2014 na 11 624 000 barelů/den v Saúdské Arábii. S tím, jak se zelené hnutí dostává do popředí zájmu a zásoby ropy se neustále ubývají, svět hledá alternativní zdroje energie; mezi nimi je jaderná energie. Dokud se to však nestane a ropa bude stále preferovaným zdrojem energie, budou země OPEC nadále vzkvétat a dominovat produkci ropy.