Od stolu

nejnovější informace a zajímavosti z první ruky

Novinky Ostatní Zajímavosti Ze světa

Jaké je hlavní město Tibetu?

Tibet je autonomní oblastí v rámci pevninské Číny. Říká se, že region má nejvyšší nadmořskou výšku na Zemi s průměrnou nadmořskou výškou 4 900 metrů nad mořem. Oblast je běžně označována jako „střecha země“ kvůli své vysoké nadmořské výšce. Rozkládá se na ploše 474 300 čtverečních mil. Tibet se nachází na tibetských náhorních plošinách střední Asie. Sousedí s čínskými provinciemi Yunnan, Sichuan a Qinghai. Jižní hranici Tibetu tvoří Indie, Bhútán a Nepál.

Jaký Typ Vlády Má Tibet?

Tibet je divizí Čínské republiky na úrovni provincií. Region má nicméně autonomii vůči pevninské Číně. Tibetská autonomní oblast byla založena v roce 1965, aby nahradila oblast Tibetu administrativní jednotku Čínské lidové republiky. V čele regionu stojí předseda, který musí být tibetského původu. Předseda je pod vládou regionálního tajemníka Komunistické strany Číny. Předseda také spolupracuje s regionálním stálým výborem složeným z tibetských a netibetských členů. Tibet se dělí na sedm prefektur a dále se dělí na 68 okresů.

Jaké Je Hlavní Město Tibetu?

Hlavním městem Tibetu je Lhasa. Je také správním a náboženským hlavním městem autonomní oblasti Tibet. Město existuje již od 15. století, kdy v oblasti byly vybudovány tři slavné kláštery. S nadmořskou výškou 3 650 metrů nad mořem patří město mezi nejvýše položená města na světě. Město je vyhledávaným turistickým cílem.

Proč Byla Lhasa Vybrána Jako Hlavní Město Tibetu?

Lhasa byla založena jako hlavní město Tibetu v 9. století. Stalo se prominentním náboženským a politickým centrem obsazeným především buddhistickými mnichy a laiky. Město se rozrostlo do místa, kde se sbíhají historické obchodní cesty z Indie, Nepálu, Bhútánu a Číny. Lhasa se proměnila v kosmopolitní město s Číňany, Mongoly, Nepálci, Armény a indickými obchodníky, kteří město okupovali. Obchodovalo se s komoditami jako zlato, kožešiny, šafrán, čaj, cukr a léčivé rostliny. V roce 1642 Lobsang Gjaccho, 5. dalajlama, založil Lhasu jako správní centrum. Kromě toho palác Potala, postavený ve Lhase jako zimní rezidence pro dalajlámu, dodal městu výtečnost. Dalšími pozoruhodnými místy, které daly Lhase význam, jsou chrám Jokhang a palác Norbulingka.

Role Lhasy Jako Politického A Náboženského Hlavního Města Tibetu

Chrám Jokhang na náměstí Barkhor ve Lhase je považován za nejposvátnější místo pro tibetské buddhisty. Místo je duchovním centrem Lhasy. Čtyřpatrový chrám je známým místem pro turisty a buddhistické poutníky, kteří ho každoročně navštěvují. Lhasa je důležitým politickým místem, protože hostí dva paláce dalajlámy, respektovaného duchovního a politického tibetského vůdce. Do 50. let 20. století stál v čele tibetské vlády dalajlama. Své vedení uplatňoval ze Lhasy. Kromě toho zažila Lhasa v letech 1987 až 1989 politické demonstrace proti čínské vládě.

Tibet je region s bohatou kulturou a historií. Lhasa, její hlavní město, má velkou část kulturního a historického významu. V důsledku toho má město tři místa zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, jmenovitě; chrám Jokhang, palác Potala a palác Norbulingka.